کاسنی

خواص کاسنی چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه کاسنی)
خواص کاسنی (Chicory) شامل درمان آکنه، تصفیه کننده خون، تقویت کننده قلب، کبد، کلیه، معده و سلامت چشم است. با سایر مضرات و خواص کاسنی آشنا شوید.
 
گیاه كاسنی از جمله گیاهان مفیدی است كه تاریخ استفاده از آن به دوران‌های قبل از میلاد مسیح می‌رسـد و مصـرف آن بین ملل مختلف متداول بوده است، به طوریكه اطباء آن دوران از جمله جالینوس، پلین، دیوسـكورید و عـده‌ای دیگر 
برای تمامی قسمت‌های این گیاه، به عنوان درمان و بهبودی بیماری‌ها اهمیـت زیادی قائل بوده‌اند، ابن‌سینا پزشك بزرگ ایرانی، در مورد گیاه كاسنی و خواص آن گفته است كه كاسنی برطرف ‌كننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب‌بر، مؤثر در درمان دیفتری، تصفیه‌‌كننده خون و برای درمان بیماری‌های پوستی مفید است. امروزه نیز از خواص کاسنی، برای مداوای بیماری‌های مختلف استفاده میشود و کشت آن در برخی مناطق رایج شده است. از این گیاه در کتب سنتی با نام‌های اندیو، کاسیا، کاسنی تلخ، کاسنی وحشی و کاسنی صحرایی یاد شده است.
 
این گیاه دارای دو گونه بوده، یک گونه آن بیشتر مصرف غذایی و سالاد دارد که با نام‌های اندیو، کاسنی فرنگی و کاسنی سالادی شناخته میشود و گونه دیگر بیشتر برای مصارف دارویی استفاده میشود. كاسنی گیاهی است با ساقه‌های باریك و طویل كه در حالت خودرو ارتفـاعش بـه 5/0 تا 5/1 متر می‌رسد ولی اگر پرورش یابد از دو متر نیز تجـاوز می‌نماید. قسمت دارویی و مورد استفاده آن خود گیاه و برگ‌ها است. کاسنی دارای مقدار زیادی سلنیوم، منیزیم، پتاسیم، روی و کلسیم است، همچنین منبع غنی از برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین C، پیش‌ساز ویتامین A و فولات است.
 
عکس کاسنی، گیاه کاسنی، خواص کاسنی، عرق کاسنی، طبع کاسنی، فواید کاسنی، کاسنی در بارداری
 
 
خواص کاسنی (طبیعت و خواص درمانی)
 
طبیعت گیاه کاسنی سرد و تر است. برخی خواص دارویی این گیاه عبارتند از:
 
سبزی کاسنی دارای چربی اشباع شده بوده، کلسترول پایینی دارد و بنابراین مصرف آن برای بیمارانی که رژیم کم کلسترول دارند، مانند بیماران قلبی عروقی بسیار مفید است.
استفاده از گیاه کاسنی برای تصفیه خون بسیار مفید است.
از خواص کاسنی، تقویت کبد، معده و کلیه‌ها است، به این منظور میتوان سالاد کاسنی را در برنامه غذایی روزانه گنجاند. همچنین كاسنی، مقوی اشتها و مقوی معده است.
برگ کاسنی دارای کالری بسیار کمی است، از اینرو برای افرادی که خواهان کاهش وزن و رژیم‌های لاغری هستند بسیار مفید است، جالب اینکه همان مقدار چربی اندک آن هم، تبدیل به انرژی شده و نیروی مورد نیاز فرد را تامین میکند.
استفاده از کاسنی مخلوط با آب سبزیجات و مصرف مداوم آن در درمان آکنه بسیار موثر است.
تركیبات محلول در آب كاسنی، خاصیت مسكن دارند و بعضی از قندهای موجود در آن دارای خاصیت افرایش میكروب‌‌های مفید و كاهش باكتری‌‌های بیماری‌‌زا در روده است.
به دلیل فراوان بودن کاسنی از انواع ویتامینها، مصرف این سبزی از کمبود ویتامین جلوگیری کرده و مانع از خستگی بدن در اثر کمبود ویتامینها خواهد شد.
یکی دیگر از خواص کاسنی، تقویت و کمک به سالم ماندن چشمها است، تلخی اندک موجود در این سبزی حاوی ماده‌ای است که پیش‌ساز ویتامین آ بوده و برای سلامت چشمها بسیار مفید است.
از خواص کاسنی برای پوست، جلوگیری از پیری زودرس و حفظ شادابی و زیبایی پوست است.
مواد مؤثر كاسنی می‌توانند از سرطان روده جلوگیری كند.
استفاده از عرق کاسنی در بارداری بسیار مفید بوده، به خانمهای باردار توصیه می‌شود در آغاز بارداری برای کاهش خطرات ناهنجاری ستون فقرات جنین (ناهنجاری لوله عصبی) از سبزی کاسنی استفاده کنند.
کاسنی خاصیت ضد یبوست داشته، مصرف آن با آب سیب یا هویج برای درمان یبوست بسیار مفید است.
 
 
روایات بزرگان دین پیرامون خواص كاسنی
 
حضرت محمد (ص) فرمودند؛ كاسنی سید سبزیها است.
 
حضرت رضا (ع) فرموده‌اند: بر شما باد خوردن سبزی كاسنی كه مال و فرزند را زیاد نماید. هـركس دوسـت دارد اولاد و ثروتش زیاد شود به خوردن كاسنی ادامه دهد. همچنین در جای دیگر فرموده‌اند كه كاسنى دواى هزار درد است و دردی در اندرون انسان نیسـت مگـر آن كـه كاسـنی آن را برطرف میكند.
 
حضرت امام صادق (ع) فرموده‌اند: هركس وقت خواب 7 برگ كاسنی در شكم او باشد، در آن شب از قولنج درامان است. همچنین در جای دیگر گفته‌اند؛ خانواده هائی كه كاسنى مى خورند، فرزند پسر بیش از دختر دارند.
 
حضرت علی نیز فرموده‌اند: كاسنی آب نطفه را زیاد می‌كند و كودك را زیبا مینمایـد و بیشتر پسر را باعث می‌شود.
 
 
مضرات کاسنی (موارد احتیاطی و منع مصرف)
 
گیاه كاسنی دارای عوارض محدودی است كه موجب درماتیت و حساسیت پوستی می‌شود. مصرف کاسنی برای افرادی که دارای نارسایی‌های کلیه بوده یا سنگ کلیه دارند، توصیه نمیشود. لازم به ذکر است کاسنی دارای مقدار زیادی ویتامین A است و با نیکوتین داخل سیگار تداخل پیدا میکند، لذا افرادی سیگاری در زمان خوردن کاسنی باید از کشیدن سیگار خودداری کنند.
 
مصرف بلند مدت عرق كاسنی موجب تخریب عروق شبكیه می شود، علاوه بر این موجب افت فشار خـون و افـزایش ترشحات صفرا می‌گردد، همچنین كاسنی موجب تشدید تشنج در افراد مبتلا به صرع شده و تحریك كننـده تشـنج‌هـا اسـت.

تصاویر این صفحه
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

  برچسب ها

  کاسنی

  داروهای گیاهی

  درگاه کاربران

  نام کاربری :

  کلمه عبور :

  کد امنیتی :

  ثبت نام - بازیابی گذرواژه

  تمامی حقوق این سایت متعلق به کوکلات می باشد .
  طراحی سایت در : طراحی سایت