داماش

داماش از روستاهای ییلاقی دهستان جیرنده بخش عمارلو در 48 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودبار و 130 کیلومتری رشت در استان گیلان است روستا داماش در حدفاصل جاده رشت به تهران قرار دارد.

 روستای داماش در منطقه ای کوهستانی و در رشته کوه های البرز و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد واقع شده است. روستای زیبای داماش در سال 1387 به عنوان روستای نمونه گردشگری به ثبت رسید.
شاید با شنیدن نام این روستا به این فکر کنید که این نام برای شما آشناست که ممکن اس به خاطر کارخانه آب معدنی داماش و محصولات آن و یا تیم فوتبال داماش گیلان باشد که این نام برای شما آشناست اما بزرگترین جاذبه گردشگری
روستای داماش گل منحصر به فردی است به نام “سوسن چلچراغ” که در ادامه در ارتباط با آن خواهیم گفت.
 
 
اطلاعات بیشتر از روستای داماش :
مختصات جفرافیایی داماش، 49 48 31شرقی  و  36 45 20 شمالی است تابستان در این منطقه بسیاردل انگیز و زیبا و مطبوع است. آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل و خنک و در فصل های پاییز و زمستان به سردی می گراید بارش باران و و وجود مه در اکثر زمان ها در داماش دیده می شود. این ویژگی جلوه‌ای خاص و چشم اندازی خاطره انگیز برای گردشگران به همراه دارد. از این رو هر ساله در فصول بهار و تابستان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران به اینجا سفر می کنند و از طرف مردم این روستا پذیرائی می شوند.
پوشاک غالب مردم روستای داماش همان لباس محلی است؛ پوشیدن لباس محلی به خصوص در مراسم و جشن‏‌های روستا مانند مراسم عروسی و جشنواره گل سوسن چلچراغ عمومیت بیشتری یافته است. صنایع دستی روستای داماش مشتمل بر بافت جوراب و گلیم است.
درآمد اکثر مردم روستا از فعالیت های باغداری، دامداری و پرورش طیور تامین و گروهی از مردم در امور خدمات و صنایع دستی فعالیت دارند. غذاهای محلی روستای داماش نیز شامل سیاه قاتق یا فسنجان (ترکیبی از گردوی کوبیده، گوشت مرغابی یا انواع دیگر مرغ ‏‌ها و گاهی گوشت قرمز، رب انار و غیره)، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب ششلیک، کباب کوبیده، کباب برگ و کباب چنجه می‌‏باشد که در خانه‏‌ها و رستوران‏‌های روستا تهیه و به مشتریان عرضه می‏‌ شوند.
 
چشمه آب معدنی داماش :
چشمه آب معدنی داماش دارای انواع املاح معدنی کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است. شاخه‏ ای از آب چشمه به حوضچه‏ ای در مرکز روستا هدایت می‏ شود و مورد استفاده مردم روستا قرار می ‏گیرد؛ مابقی آن، از طریق بسته ‏بندی در کارخانه آب معدنی داماش به سایر نقاط کشور ارسال می ‏گردد.
 
داماش و گل سوسن چلچراغ :
گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است. از آنجا که شکوفه ‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می ‌شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه ‌های برجسته و پرچم های بسیار بلند است. قامت این گل حدود یک متر است. گل سوسن چلچراغ از جمله گل های نادر و کمیابی است که تاکنون، فقط در دو نقطه جهان شناسایی شده است؛ یکی در روستای داماش و دیگری در منطقه لنکرن جمهوری آذربایجان.
پس از معرفی این گل در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سال ها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت 4 هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.
هر ساله، در نیمه دوم خرداد ماه، هنگامی که سوسن چلچراغ به گل می ‏نشیند، از طرف سازمان محیط زیست یک روز به نام روز طبیعت و گلگشت تعیین می ‏شود و جشنواره با شکوهی در اطراف داماش برگزار می ‏شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‏‌ های محلی زیبا در آن شرکت می ‏‌کنند و با شادی و نشاط مراسم ویژه‌ای را بر پا می ‌کنند. کشتی گیله مردی، طناب ‏کشی، خرپشتک، چوب بازی (رقص چوب)، تیش بازی (نوعی بازی محلی) چرخ و فلک، هلولک، گلفا و دور بچرخان، از جمله بازی‌ هایی است که در این ایام بیشتر رواج دارد. در این روزها، بازارچه‌‏های محلی برپا می‏‌شوند و نغمه‏‌های شورانگیز و ترانه‏‌های دلنشین روستایی با همراهی سازهای نی، تنبک، تنبور، کمانچه و سنتور به گرمی جشنواره سوسن چلچراغ می‏‌ افزایند.
 
 
مسیر دسترسی به روستای داماش :
دو مسیر اصلی دسترسی به روستا داماش وجود دارد :
ـ مسیر اول : از شهر لوشان منشعب شده که پس از طی مسافت 35 کیلومتر و گذشتن از شهر جیرنده به روستا ختم می شود.
به عبارتی، در مسیر جاده اصلی رشت – تهران در میانه شهر لوشان در سمت راست و به سمت کوهستان، باید وارد جاده جیرنده شد و در دامنه هایی تقریبا خشک و کم پوشش راه را حدود 35 کیلومتر ادامه داد. بعد از عبور از سربالایی ها و شیب های تند، شهر جیرنده پدیدار می شود اگر خواستید می توانید از پمپ بنزین جیرنده استفاده کنید جیرنده 10 کیلومتر قبل از روستای داماش واقع شده است به مجرد خروج از روستای جیرنده راه فرعی سمت چپ جاده به سمت داماش می رود،از اینجا به بعد جاده ناهموارتر شده و اکثر مسیر خاکی است و عموما مه آلود است موقع رانندگی فریب آسفالت خوب بعضی مناطق را نخوردید چون ناگهان به چاله چوله برخورد می کنید.
ـ مسیر دوم : از نزدیکی های رستم آباد منشعب می شود و پس از گذشتن از شهر “بره سر” به روستای داماش می رسد. به علت واقع شدن این روستا در منطقه ای کوهستانی، مسیر دسترسی روستا دارای شیب بسیار بالایی است.
به عبارت دیگر، بخش خورگام در 40 کیلومتری شهرستان رودبار واقع شده است. از بزرگراه قزوین که به سمت شهر رشت می رویم ابتدای شهر رستم آباد به سمت بخش خورگام پیچ و خم های جاده آسفالت و سرسبز، روستای کوهستانی شروع می شود در مسیر جاده از روستاهای انار کول، سندس، دشتویل، چره، دره دشت، چلکاسر، حشمت آباد و روستای چهار محل می گذریم تا به تابلوی شهر بره سر برخورد می کنیم از شهر بی نظیر و کوهپایه ای بره سر تا داماش 6 کیلومتر جاده خاکی را باید پیمود.

تصاویر این صفحه
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

  برچسب ها

  کلیشم

  گردشگری

  داماش

  سوسن چلچراغ

  درگاه کاربران

  نام کاربری :

  کلمه عبور :

  کد امنیتی :

  ثبت نام - بازیابی گذرواژه

  تمامی حقوق این سایت متعلق به کوکلات می باشد .
  طراحی سایت در : طراحی سایت